4 Kasım 2010 Perşembe

Hakim Bey, go home!

Kimdir bu TAZ: Hakim Bey diye merak etmiştim birkaç sefer. Merak kediyi öldürürmüş ama ben merakımın kamçılanmasından pek hoşlanmadığım, meraktan ayrıca zevk almadığım için üstüne gitmedim. Cioran ve Hakim Bey, adını değer verdiğim insanlardan çokça duyduğum iki yazar. Değer vermeden sevdiğim insanlar da hep Subcomandante Markos filan diyorlardı. Adam otoriteyi o kadar dışlamış ki kendisine isim olarak bile "Kumandan" değil "Kumandan Muavini" ismini uygun görmüş. Eşcinselmiş. İnterneti kullanıyormuş. Böyle gevezeliklerle zaten karışık olan kafalar (1975 ve sonrası doğumluların kafaları doğuştan karışıktır, eski tüfek deyimleriyle söyleyecek olursak) bir de üstüne tütsülenmiş oluyordu. Kumandan Muavini için CIA ne düşünüyorsa ben de aynısını düşünüyorum: Salahana! Bırakın bıraktığımız yerde otlamaya devam etsin. Hakim Bey ise Muavin kadar sığ değilmiş gibi görünüyor. Şiddet vurgusu açıkça olmasa da büyük kavramları çok fazla kullanıyor olması ve İslam'a sapık tarikatlar veya daha doğrusu batınilik diyelim de sevenleri gücenmesin, batınilik üzerinden göz kırpması tütsüyü yoğunlaştırıyor. Büyülenme ve körleşme oranı artıyor.

Hakim Bey'i okumaya katlanamadığımı hemen söylemeliyim. Libya'ya gitmiş, Kaddafi sempatizanı olmuş; Col. Q. diye sevdiğini belli ettiği A. K. (Albay Kaddafi, yanlış anlaşılmasın) sufidir ve İslamcıları bu yüzden kızdırmaktadıra getiriyor lafı. Bence Libyalılar bunu adam yerine koyup konuşma yaptırdılar diye "Patron"a yalakalık yapıyor aklınca. Fakir "Yeşil Kitap" okuduğunda Hakim Bey (ukalalığa bak bir de; kimsin ki kimin hakimliğini yapıcan) daha situasyonizm filan gibi burjuvaca işlerle uğraşıyordu. Ki benim gözümde iflah olmaz bir 80 Dönemi şeysidir Hakim Bey. Gerçek ismi de bir şeydi ama şimdi uğraşmayayım.

Hakim Bey, özetle Allahsız sufi anarşizm diyor. İslamın heretik yollarından edineceğimiz mesajlar var diyor. Taktikçi kendisi. En büyük taktiği, yeni milenyumun ilk artist filozofunu oynaması. Aslında artistliği de filozofluğu da tartışılır. Pasifist desen, bir pasifiste göre hem kuru ve ruhsuz hem medyatik ve sorumsuz. Pasifist bitki gibi olmalı. Kaldı ki Hakim Bey pasif olmaktan yana değil. Aksiyon adamı sözde. 50 sayfalık uyduruk kitaplar çıkarmaktan başka aksiyonu da yok. Endişesiz oyunlar içinde görüyorum kendisini. Süreyyyya Evrrrren, Cem Ceminay ve Hakim Bey bir bütündür bölünemez diye düşünüyorum. Böyle. Geçelim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder