24 Ekim 2010 Pazar

Bir hıncın filmi: Nefes

Levent Semerci, Nefes diye bir film çekti ve ajitatif fragmanı nedeniyle genellikle milliyetçi hissiyatı olan insanlar film daha çıkmadan filmi bağrına bastı. Göstere göstere faşist film mi yaptırıyorlar diye düşünürken, yani devletten birileri, dün akşam Fox TV'de filmin bir kopyasını seyrettim ve fragmanıyla filmin kendisi arasında çok derin bir fark olduğunu gördüm. Basit bir ticari hile mi yapmıştı Levent Semerci, filmini çok sattırmak için? Yoksa bir istihbarat servisi mi dürtmüştü arkadan? Ben bunları filmden haliyle daha ilginç buluyorum. Dersim hadisesinde mağdur olmuş bir ailenin torunuymuş, ağabeyi (en az kardeşi kadar ajitatif ve karışık) yazar Yavuz Semerci gibi. Nefes filmi kim tarafından yaptırıldı? Bu bir soru. Birliktelik, var olma, hayatta kalma ve birlikte olduklarımız hayatta kalsın diye ortak değerler adına hayatını ortaya koyabilme cehdi gibi inanç ve mefhumlarımıza saldıran bir filmdir. Bir hıncın, artık nedenini kaybetmiş bir öfkenin filmidir. Saldırı tek yönlü değil. Öyle olsaydı, uzlaşma imkanı da olurdu. Karalamak, aşağılamak yönetmenin tek niyeti. "Mehmetin Kitabı" denen, Nadire Mater tarafından yapılan ve Fransız gizli servisi tarafından yaptırılan kitabın bir anlamda sinema versiyonu. Alman mı, İngiliz mi; arkadaki gizli servis hangisi, ben merak ettim doğrusu. Dersim konusuna daha çok Alman gizli servisi sahip çıkıyor, benim akademik yayınlardan izlediğim kadarıyla. Levent Semerci de 20 yıldır Alman vatandaşı. Yalnız şöyle bir şey de var, o da Alman gizli servisine kapak olsun. Türk halkını yemeyi kaç defa başardınız, ahtung?

1 yorum:

 1. Hakan Çoban24 Ekim 2010 12:05

  Bissürü yamuk iş var aslında.Halk gözüyle daha rahatça değerlendirebiliyorsun meseleleri.Öyle bir hal alıyor ki bazen,devleti de milleti de, devletten-milletten daha fazla düşünebiliyorsun. Çünkü en nihayetinde herkes kendi menfaatini düşünüyor,veya kendi cemaatinin veya kliğinin her neyse,ama sen işte neyse..

  Bana ne almanya'dan..bana ne ingiltere'den,bana ne abd'den..Hepsini küçük harfle yazdım.Yani demek istediğim,Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur dedik ama,ola ola Türk'ün abd'den başka, cermenden başka,incelazdan başka dostu olmamaya dönüştü.Abdülhamid abdülhamid diye övdüğümüz, yarrağı yiyecek bir ülkenin son çırpınışları değil miydi..Atatürk çekip almadı mı ipten.. Bunu böyle bilelim ve daha fazla zorlamayalım bence..

  Mason başkanı çıktı konuştu Altaylı'nın programında.Adam kendini ifade etti.Dedi ki, Atatürk yasakladıktan sonra locaları,tekrar 1945'te açıldı.Yani, 2. dünya savaşı'nın bitiş tarihi ve demokrasinin ayak sesleri.Süleyman mabetleri,törenlerde 3 dinin kitabı vesairelere hiç girmiyorum.

  Neden girmeyim ki..Bugün hacılar da aynı yolda değil mi.Herkes demokrasi havarisi.Mason, süleyman mabedi diye bi şeyin içinde,hacılar ehl-i kitapta..Yani fark nedir,fiyatı mı..Osmanlı-bizans kardeştir,bölücüler kalleştir,gazze'ye yardım.Bu kadar çelişkili dünyalar.

  Bence,bu ülke,yerel unsurlarıyla değerleriyle yaşasın.Ama Türkçesiyle-İslamına kimse dokunmasın.Bugün Angela Merkel,çok kültürlülük politikaları tutmadı diyor almanya'da.Hatun doğu alman.Ama sen buna karşılık Türkiye'de alman turistlerini örnek gösteremezsin.Zira Türkler Almanya'yı inşa etti.Almanlar gelip yumurta yiyor bunun karşılığında.

  Şu bir gerçek ki,kürt kökenli birisini,kendime bir kırgız türkünden daha yakın hissediyorum.Zira evet bu siyasetin birleştirdiğidir.Yani İslamın, Türkçe'nin anlatabiliyor muyum.

  İfade etmek gerekirse,İslam hidayetimizdir-Türklük birleştiğimizdir.Anlatabiliyor muyum,ben böyle ifade edebiliyorum.

  YanıtlaSil