15 Eylül 2010 Çarşamba

İyi ki doğdun Orhan Kemal (96. doğum yıldönümü)

Eşe dosta selam,
İnandığım doğruların adamı oldum. Böyle yaşadım, karınca kararınca bu doğruların savaşını daha çok sanatımda yapmaya çalıştım. Kursağıma hakkım olmayan bir tek kuruş dahi girmemiştir. (Orhan Kemal)

Gerçek olan öğrenmektir. Nereden, nasıl öğrenirsen öğren. Nereden, nasıl öğrendiğin, diploman, hatta neler bildiğin de önemli değil. Ne yaptığın önemlidir. (Arkadaş Islıkları, Orhan Kemal)

Güneyliydi Orhan Kemal, bereketli toprakların adamıydı. Yazıcılıkta gösterdiği yetenekle, diyelim bereketli güney topraklarının ürünlerine aracılık etseydi, büyük işletmelerinde ayak komisyonculuğu arasaydı çok değil 5-10 yıl içinde hem milyoner olurdu hem de güneyin örnek hemşehrilerinden sayılırdı. İşte Orhan Kemallerimiz'in ardından yaktığımız ağıtların, geçim yoksulluğu, iniltilerin kaynağı budur. Aslında Orhan Kemaller'in çok zengin kişilikleriyle bu yoksulluk hikayelerinin, gururla söylüyorum hiç, ama hiç mi hiç ilişiği, uzak-yakın ilintisi olamaz. (burada bilir bilmez yakındığımız sömürünün bile yeri yoktur.) Gerçek yoksulluk, aydınlarımızın kendi zenginliklerine karşı şartlanmış olmalarından ileri geliyor. Gerçekler çırılçıplak ortaya döküldüğü halde, bu şartlanmayı parçalamak için hiçbir gayret göstermediğimizden, hâlâ kolaya kaçmak çabalamasında olduğumuzdan hepimiz suçluyuz! (Kemal Tahir)

2 yorum:

  1. http://globalyorum.blogspot.com/

    Kendini böyle tanımlıyor:

    "Not:Metin KONDEL www.internetspor.com'da spor www.globalyorum.blogspot.com da siyasetle ilgili yazılar yazan eski bir İngilizce öğretmeni, Ekonomist ve bağımsız popülist (halkçı) bir yazardır"

    YanıtlaSil
  2. deminki trabzonluydu bu da esas hakan çoban.. tam fenerli yani..http://hkncbn.blogspot.com/

    YanıtlaSil