2 Aralık 2010 Perşembe

İki önemli Kemal Tahir kitabı

2010, Kemal Tahir'in 100. doğum yılı. Bu konuda çok az yayın yapıldı, bildiğim kadarıyla hiçbir etkinlik düzenlenmedi. Birkaç köşe yazarı yazı yazdı, birkaç kitap eki küçük dosyalar düzenledi, Fayrap'ta bir dosya yayımladık. İki tane kitap çıktı. Sanırım en önemli yayınlar bu son ikisidir. Birincisi, Kültür Bakanlığı'nın Kemal Tahir kitabı, bir prestij eser hüviyetinde. İkincisi, bir derleme-değerlendirme kitabı. İlkini İstanbul Sosyoloji hocaları, Ertan Eğribel ve Ufuk Özcan yaptılar. Hacimli bir kitap, büyük boy, içinde resimler de var, kuşe kağıda basılmış ve biraz pahalı bir kitap. Kültür Bakanlığının satış yerlerinden alınabilir. İkincisi, İthaki yayınlarından çıkan, Kurtuluş Kayalı hocamızın derlediği yazıları içeriyor. Birinci kitapta benim de bir yazım var. İkinci kitaba yazı yetiştirmeyi başaramadım. Fayrap dosyasında Ali Akyurt'un yazısını (Nisan 2010), Kurtuluş Kayalı'nın derlediği Türkiye'nin Ruhunu Anlamak: Bir Kemal Tahir Kitabı'nda Ezel Erverdi, Kurtuluş Kayalı ve Polat Safi'nin yazılarını, Ertan Eğribel-Ufuk Özcan'ın Kemal Tahir 100 Yaşında kitabında ise Ertan Eğribel'in yazısını, yine Kurtuluş Kayalı'nın yazısını bilhassa öneririm. Bu iki kitap da Popülist Kültür Kitaplığı'nın iki yeni kitabı oldu. Satır satır okunacak, üzerinde tartışılacak ve başka şeyler okumayı ve düşünmeyi gerektirecek tarafları var ikisinin de. Kültür Bakanlığının diğer anma-prestij kitaplarına benzemiyor Ertan-Ufuk hocaların kitabı. Ciddi bir değerlendirme, içeriğine girme, temellendirme ve tartışma kitabı. Övgü ve hayırla yad etme tarafı var muhakkak. Ama konu Kemal Tahir olunca herkes müthiş bir saygı ve disiplin içinde konuşuyor, ters konuşacak olsa bile. Kurtuluş hocanın kitabı ise benim gibi yazı yetiştiremeyenler yüzünden aslında tamamlanmamış gibi algılanabilir ama bağımsız yazılardan oluştuğu için böyle düşünmemek de lazım. Olana bakınca yeni ve önemli bazı hükümler içeren yazılar hemen dikkati çekiyor, ki bu tür armağan kitapların genel dandikliğiyle kıyas edildiğinde (Şerif Mardin Armağanı, mesela, İletişim yayınlarının) okunacak kitap. Hatta biraz okuma yazması olanlar için Kemal Tahir düşüncesine başlangıç momenti yaratabilir bu iki kitaptaki birçok yazı.

2 yorum:

  1. istanbul universitesi'nde bir kemal tahir sempozyumu duzenlendi. basligi 100. yilini anmakla ilgili degil ama bunu gozettiklerini saniyorum.

    YanıtlaSil
  2. populist kültür kitaplığı köşesi yapmanız iyi olmuş, bu kitapların hemen hepsini okumayı düşünüyorum, umarım faydalı olur.

    YanıtlaSil