15 Ocak 2011 Cumartesi

Heykel, alkol ve su

Gazi Ahmet Muhtar Paşa Konağı, insanın içini serinletiyor...
Kültür savaşları devam ediyor. Heykeldi alkol oldu. Kars'ta parasızlıktan Atatürk heykeli bile yoktu eskiden. Ama bu altyapı, asfalt yol, kaldırım yokluğuyla paraleldi. Su kesintileriyle. İşsizlikle. Bugün heykel var, su gene yok, kahvehaneler işsizlerle dolu. Kars'a kurulan heykeli kültür ve sanat adına savunan, modern değerler, demokratik değerler adına savunan insanlar Kars'ta yaşayan 80 bin, köyleriyle beraber 300 küsur bin insana saygısızlık ediyor her şeyden önce. Kars'ta sadece sabahları su akıyor, birkaç saat. Atatürk heykelini, tıpkı "Atatürk caddesi" gibi Kenan Evren yaptırdı. Hafızam beni yanıltmıyorsa Evren Karslıları eleştirmişti, yani Kars'ın idarecilerini, koca şehirde nasıl Atatürk heykeli olmaz diye. 
Ve yine, koca şehirde nasıl Atatürk caddesi olmaz diye. Kars'ın en büyük caddesinin adı Kazım Karabekir. Kars fatihi, Kars'ı Ermeni işgalinden kurtaran adam. Hakimiyet-i Milliye caddesi vardı, ben çocukken, Atatürk caddesi yaptılar. Çocukken Hakimiyet-i Milliye caddesini severdim. Valilikten aşağı inen caddedir ve sırayla valilik, Gazi Kars ortaokulu ve jandarma karakolu olduğu için, kısa bir cadde olduğu için tenhadır. İronik biçimde, adına ters şekilde milletin pek işinin düşmediği bir caddedir. Ben severdim, hala severim ama. Gazi Kars ortaokulu, Osmanlı döneminde, Rus saldırıları karşısında uzun süre direndiği için Kars'a Gazi unvan ve madalyası verilmesinden alır adını. Gazi Ahmet Muhtar Paşa, 23 Nisan gösterilerinde bizi daima gölgede bırakan GAMP ilkokulu yine adını Kars'ı Ruslara karşı müdafa eden Gazi müşir Ahmet Muhtar'dan alır. Hem Ahmet hem Muhtar, yani Ali, yani kahraman. 

Hasan Harakani türbesinin içi...
Ve tabii Hasan Harakani hazretleri ve Evliya camii vardır, minaresi kalmıştır yadigar, camii birçok dönemde yenilenmiştir, ki en son Ermeni tadilatları sırasında "aslına uygun" yeniden inşa ettiler Evliya camiini. Bunlar her tür heykele taş çıkartır. Ve tabii kalemiz Türkiye'nin en sağlam kalesidir, en heybetlisi, uçurumlar üstünde yükselen Kars Kalesi. Kars'ın kalesinin kapısını kim kırdı, kazım kırdı, kazım kırmadı, kazımın küçük kardeşi kenan kırdı....:) Çocuk oyunları bile bunun üstüne dönerdi. Şimdi bana heykel diyorlar, alkol diyorlar. Terbiyesizlik ediyorlar. Cahillik ediyorlar. Mevcut kültür varlığını koruyamayan idarelerin bir tarafından uydurduğu beton ve tunç saçmalıkları niye savunayım. Gazi Ahmet Muhtar'ın evi restore edildi diye seviniyorum ben. Oranın çok büyük anlamı var çünkü. Kazım Paşa caddesinin hala Kazım Paşa caddesi olması beni mutlu ediyor. Onun anlamı var. Ne idüğü belirsiz, Ermeniler aşkına, Kars'ı terk ederken bile tahrip eden, yakan Ermeniler aşkına dikilmiş 10 ton betonun bir anlamı yok. O heykeli mevcut hükümet yıkmayacak yahut yıkamayacaktır. Ama özünde yıkık değil midir? Suyu olmayan şehre heykel dikmek zulüm değil midir, zulüm Tunus'ta bile olsa sökülüp atılmayacak mıdır? Böyledir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder