24 Ocak 2011 Pazartesi

Demek ki neymiş: Bağımsızlık

Türkiye'de Koç ve diğer grupların uluslararası ortakları olduğunu kaydeden Karsan Murahhas Azası Jan Nahum [otomotiv tasarım ve geliştirme uzmanı mühendis; eski Tofaş A.Ş. Genel Müdürü, bir ara İtalya'ya gidip FIAT CEO'su olarak görev aldı, Sabancı Üniversitesinde otomotiv dersleri verdi, Koç ailesinin damadı ve eski Tofaş yöneticisi olan İnan Kıraç'ın Karsan şirketinde murahhas azadır; babası Bernar Nahum -BEKO'nun BE'si- Vehbi Koç'un çok yakın arkadaşı ve yöneticisiydi, Jan Nahum bayrağı babasından devralıp ileri götürdü, kendisi açısından tabii; Vehbi Koç ve Rahmi Koç'la, aslında Mustafa Koç'la da pek anlaşamamıştır ve ailenin Batılı ortaklarına bağımlılık yönündeki tavrına daima çatar ve hep bağımsızlığı, yerli sanayiyi savunur, 1950 doğumludur, Robert mezunudur, yahudidir], bu yüzden Türk malı bir otomobil geliştirmeye ortaklarının izin vermeyeceğini söyledi. Nahum bu konuda şöyle konuştu: "Başbakan Erdoğan'ın bu açıklamasından sonra bu gruplar ortaklarıyla anlaşır mı bilemem ama Ford, Fiat, Toyota gibi dev markalar kendi segmentlerinde rakip bir aracın çıkmasını istemezler. Ben yıllar önce Koç Grubu'ndayken Ikarus markalı otobüsler için lisans anlaşması yapmak istemiştik. O dönemde Koç Grubu'nda otobüs üretimi olmamasına rağmen ortaklardan izin alamamıştık. Dolayısıyla Türk malı otomobili bizim gibi bağımsız gruplar daha rahat yaratabilir."

1 yorum:

 1. Devrim Arabaları filminde değinilmese de -hiçbir şeye değinmemiş zaten, sadece nasıl yapıldığını anlatmış film- Yarım Kalan Devrim Rüyası (Muhittin Şimşek)kitabında birçok konu açıklanıyor.

  Otomobil Endüstri Kongresi'nde yerli otomobil üretme fikri ortaya atılmış ve bunun için çalışmalara başlanmış. Yerli otomobil imal edilecek. İthalatçılar memnun değil bu durumdan. Kim bu ithalatçılar, Koç, Sabancı.

  Kitaba dönelim:

  "İthalatçılar telaş içinde, yılda bir milyar liralık satış mevzu bahis. Propaganda için her türlü masrafı göze alıyorlar. Belli başlı gazeteler ithalatçıların organı halinde ve konuya karşı amansız savaş açtılar." (s. 49)

  "Otomobil sektöründe 1957 yılından gelen bir takım girişimler vardı. Özellikle Amerikan Chrysler ve Ford firmalarının Türkiye'de yatırımları söz konusu idi. Devrim projesi başladığında bu yatırım projelerinin gerçekleşmeme riski gündeme geldi. Dolayısıyla Devrim'in engellenmesinde de Devrim'in yürütülmesi esnasındaki başarısızlığından çok, bu şirketlerin Türkiye'deki yatırımlarının geleceğinin Türkiye'de tehlikeye girmiş olması nedeni ile yaptıkları bir engelleme söz konusu olduğunu düşünüyoruz." (s. 89)

  YanıtlaSil