4 Ocak 2011 Salı

İkinci dersin ardından

Popülist Kültür Derneği'nde gerçekleşen popülist psikoloji derslerinin cumartesi ikincisi gerçekleşti. 15 günde bir yapılıyor. Bu ders neye lazım. Ne anlatılıyor, ve bundan ne murad ediliyor. Psikoloji dersinin popülist olması iki anlama geliyor. Birincisi bu alanda formal eğitim almayanları da muhatap alıyor. Yani mesleki terminolojiyi bilmek şart değil. İkincisi de bu derslerde modern zamanlarda ortaya çıkan tüm bilimler gibi psikolojinin de halka karşı ya da halkı görmezden gelen teori ve uygulamaları açık ediliyor. Derste geçen akılda kalıcı bir örneği paylaşayım. Şiddet mesela modern psikolojinin hakim diline göre asla kat'a uygulanmaması gereken bir caydırma, cezalandırma yöntemi. Bunun yerine modern psikoloji "görmezden gelme" metodunu uygulamayı tavsiye ediyor. Yani mesela çocuk dikkat çekmek için yaramazlık yapıyor. Siz de ona istediği dikkati vermiyor, görmezden geliyorsunuz dolayısıyla davranış sönüyor. Uygulayanı amacına ulaştırıyor ama kesinlikle eğitsel değil bu. Çünkü ilişki kurmuyorsun, kurmadığın için birşey inşa edemiyorsun. Neyin doğru neyin yanlış olduğunu gösterme imkanını kullanmıyorsun. Küslük de yok barışma da. Doğru da yok yanlış da. Cezalandırma da yok bağışlama da.

İki hafta boyunca kurulan temel cümlelerden biri şuydu, modern psikoloji insanın biricikliğine vurgu yapıyor ve ruh sağlığını koruması için de bireyselliği ve bağımsızlığını kurması, koruması gerektiğini söylüyor. Bu bağımsızlık başkaları aleyhine gerçekleşse de bu böyle. Kaynana diye birşeyi tanımıyor mesela modern psikoloji. Çünkü zaten ayrı evlerde oturmaları ve minimum iletişim ile ilişkiyi sürdürmeleri gerektiği kabulüyle çıkıyor yola. Halbuki Türkiye'de yaşayan insanların şartlarının dolayısıyla psikolojisinin Batı Avrupa'da yaşayanlardan farklı olduğunun ortaya konulması ona göre çok lazımsa tedavisinden konuşulması gerek.

Melek'in yaptığının kurucu anlamı itibariyle önemi var. Çünkü hiç yoktan ortaya attığı bir şey bu. Psikolog olduğu için alanını biliyor ve popülist olduğu için de bu alanı halkın yararına nasıl kullanabiliriz'i arıyor. Arıyor fakat tam ve nihai bir teoriye, o teorinin uygulanma biçimlerine ulaşabilir mi, henüz o belirsiz. Ama bulursa çok iyi olacağına da şüphe yok. Bulmazsa, bu alanda düşünmüş olacağız hep birlikte.

Psikoloji artık her kişinin hemen her kurumun değişen ölçülerde kullandığı genellikle de kötüye kullandığı birşey. Bilhassa insanların davranış ve düşüncelerini modern tarzda yeniden düzenlemek noktasında. Eğitimde, sağlıkta, politikada, medyada her yerde var psikoloji, din gibi birşey. Bu yüzden psikolojiden söz açınca, nesinden söz ettiğinizi anlatmak için epey zamana ihtiyacınız var. Konunuzun etrafını süpürmeniz, temizlemeniz gerekiyor önce. İki haftadır yapılan aşağı yukarı buydu. Önümüzdeki hafta depresyon, şizofreni, paranoya gibi tek tek hastalıklar üzerinden gidilecek. Daha fazlasını öğrenmek için ses kaydı blogda var. Daha da fazlası için cumartesi dernekteyiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder