17 Ağustos 2010 Salı

Madem herkes depresif...

Depresyon diye bir şey yoktur diye lafa girsem fazla abartmış olur muyum? Abartmış olayım, farketmez. Depresyon belli kriterler aracılığıyla tanımlanabilecek bir şey; bu tanımlanan, teşhis edilen kısmına klinik depresyon diyoruz ki bu sanılanın aksine öyle basit bir sıkıntıdan, üzüntüden ibaret değil. Ciddi, insanı ölüme götürecek kadar ağır bir çöküntü hali. Depresif olmakla, depresyonda olmayı karıştırmamak gerekiyor. Ekşi sözlük, ihl sözlük, iyi sözlük, kötü sözlük kısaca, zırva sözlük yazarı arkadaşların ağzında artık bütün deyimler çarpık bütün kelimeler kifayetsiz... Üşenmeyip baktm beşyüzün üstünde entry var ekşi sözlükte depresyonla ilgili, pek çok insanın hakkında en azından fikir sahibi olduğu ama kimsenin üzerine kafa yormadığı bir başlık. Size burda uzun uzun depresyondan, hangi yaklaşımların depresyonu nasıl tanımladığından, depresyonun sebeplerinden bahsedecek değilim. Basit, çok basit bir şey söyleyip geçmek niyetim.

Halk depresyondan anlar mı? Anlar neden anlamasın, ama halk için depresyon diye bir şey yoktur. Meczupluk vardır, kara sevda vardır, delilik vardır en fazla. Halk depresyondan anlar ama depresyona inanmaz. Şımarıktır depresyon , haddini bilmezdir, değer bilmezdir, ukaladır, şükretmekten anlamaz, kanaat etmeyi, azla yetinmeyi bilmez. Halk her zaman olduğu gibi haklı. Depresyon bütünüyle moderniteye özgü bir kavram. Bütünün yalnızca bir parçası olduğu fikrinden ve hissiyatından uzaklaşan insan, kendini tek başına önemli, bütün ve her şeye kadir zannetmeye başlar, bu bir masaldır evet, yeni zamanların masalı. Bu peri masalından uyanıp gözünü gerçeğe açmış insanın durumudur depresyon. Peri masalından uyandıysan, teslim de olmuyorsan sıçtın demektir. İşte bunun adına depresiflik diyorlar. Halkın depresyona inanmaması o peri masalına inanmamasıyla koşuttur. Halk acziyetini bilir, gücünün her şeye yetmeyeceğini. Halk peri masallarına değil mucizeye inanır. Mucize bozulmaz çünkü bir kere olur ve onu geri alamazsınız. Sizin yaptığınız bir şey değildir, iradeyle ilgisi yoktur. Allah ol der ve olur! Halk bunu bilir, iyinin ve kötünün künhüne varmış olur böylece.

Ya teslim olursun ya da depresif. Halk teslim olur, diğerleri depresif!

Ey Muhammed! Sana ruhtan soruyorlar. De ki: «Ruh Rabbimin bildiği bir iştir ve size ilimden ancak az bir şey verilmiştir. (İsra 85)

1 yorum:

  1. çok güzel bi yazdıydı. niye daha önce okumadım?

    YanıtlaSil