25 Ağustos 2010 Çarşamba

Popülist ressamların atası: Bruegel

Bizim Mehmet Siyahkalem'e benzetilebilir mi? Olmaz herhalde. Bruegel'i Brecht de çok seviyor. İsabet. Efsanevi ya da masalsı bir hikayeyi (Ikarus'un Düşüşü, Tembeller Diyarı vd.) çizerken de işi tersine çeviriyor Bruegel, insanın günlük hayatının esas olduğunu, beşeriyetini vurguluyor, tabir caizse efsaneye haddini bildiriyor. Resimlerinin her köşesinde ileri derecede bir dikkat, incelikle seçilmiş ayrıntılar, oyunlar görülebiliyor. Felemenk atasözü ve deyimlerini, çocuk oyunlarını filan çizecek kadar da ilgili insan hayatıyla, diliyle, kültürüyle. Köylüleri (köy şenliği, köy düğünü vd.), çiftçi, hayvancı, avcı, dilenci, deli ve körleri resmeden tabloları var. Ana konusunun, malzemesinin bunlar olması da değil mesele. Bakış açısı, bu insanların hayatında nereye baktığı asıl dikkat çekici olan. Beşeri olana, insan hayatına, hayatiyetine ait olana bakıyor. Sosyolog, antropolog, folklor bilgini, kültür tarihçisi de sayılabilecek popülist bir ressam Bruegel. Haza popülist.

3 yorum:

 1. Bruegel'den ziyade Mehmet Ali Diyarbakırlıoğlu.

  http://www.lebriz.com/pages/artist.aspx?section=100&lang=TR&artistID=250

  Yerlilik, yenilik, keşfedilmemişlik gibi. Çok geleneksel ama çok berrak. Çok figuratif ama fotoğraftan daha başka bir şey veriyor.

  Şöyle bir adam var mesela: http://alperkarabatak.blogspot.com/

  Çok garip bir şey, mesela Mehreen Mujeeb muhtemelen Pakistanlı bir müslüman, ama ingilizce yazdığı için kastettiği şeye tanrı diyesi geliyor insanın.

  YanıtlaSil
 2. Bişey daha var o da şu: Dışarıdan bakışla kastettiğim, sözüm sana değil ama sosyologluk değil. Muhakkak bu işi iyi yapan saygı duyulası insanlar vardır ama bu iş şuna benzer: İftar yemeğinde olay çıkar, iftar edersin orda millet birbirini yer, ne kadar ayıp diyebilir insan. İyi de niye olay çıkıyor, çok bilmişler.

  Daha çok kung-fu. Yoksulluk şiirlerini okurken, bana bir yoksulu tarif et değil. Bunu vücuduna oturtmak. Hakan Kalkan'ın dediği gibi şiir insanı korur ama nasıl: Günahı bile vücuduna oturtursun. Böylece işlemene gerek kalmaz.

  İzleyicilikte neden mesela Rıdvan deyince akan sular duruyor. Çünkü adam halihazırda o topu oynuyor orda. Neden Mehmet Demirkol'a biraz geç ısınıyoruz. Neden Haşmet Babacan, daha sıcak geliyor, Ece'ye göre. Neden Ara Güler çok iyi bir fotoğrafçıdır ama buz gibidir.. İçin ürperir izlerken.. Biraz böyle şeyler yani..

  Çünkü diğer türlü hakkaten Soros'a çalışmak gibi. Nasıl ki milletten kanları toplayıp toplayıp yurtdışına verdiler, çok ciddi bir gen haritası resmi çıktı, bu da böyle. Onun için halkı saklamak gerek. Kötü niyetlilerden, kem gözlerden, orospu çocuklarından, amcık ağızlı ibnelerden, göt hoşaflarından..

  YanıtlaSil
 3. edebiyat üzerine yazılar'da, murat belge'nin bruegel ve brecht üzerine gayet güzel bir yazısı var..

  YanıtlaSil